Podlahové topení a jeho výhody

14.03.2022

Bez tepla v místnosti si už neumíme představit ani komfortní bydlení ani kvalitně vybavené pracovní místo. Teplo potřebujeme pro zdraví, ale i pro pocit pohody. Jaký druh topení je nejúspornější a zároveň nejvydatnější? Dokáže splnit vaše představy podlahové?

Topení odspoda

Líbí se vám podlahové vytápění, ale nejste si jisti, jaké skutečné výhody představuje? Zkusme si tento způsob vytápění představit blíže. Topení je založené na principu ohřevu na nižší teplotu, ale současně rozvádí teplo v daleko větší ploše než třeba klasický radiátor. Teplo se tak dostává do místnosti rovnoměrně a s menšími náklady.

Velkou výhodou je také fakt, že topení instalované v podlaze vůbec ničím neomezí dispozici interiéru. Nemusíte zohlednit rozestavění nábytku. U radiátoru nebo kamen byste třeba blokovali proudění tepla opěrkou gauče nebo hledali kompromis pro postavení velké skříně. U podlahového topení máte celý půdorys bez omezení.

Ideální pro rodiny

Teplota podlahy je velmi příjemná pro pochůzku třeba i bosou nohou. Také je ideálním řešení vytápění domácností s malými dětmi. Můžete je nechat si hrát na zemi, aniž by se museli víc oblékat proti nastydnutí. Navíc nehrozí pády na ostré hrany nebo popálení od příliš teplého zdroje.

Obecně také teplo vzlínající z podlahy vytváří dojem většího tepla pocitově. Takže ano, vlastně stačí topit méně, a přitom nepocítíte rozdíl.

Velkou výhodou je také fakt, že podlahové vytápění nevíří tolik prach. A je možné jej instalovat pod všechny typy podlah, můžete vybírat vinyl, dřevěné podlahy, ale i dlažbu nebo koberce. Podlahové vytápění pak můžete napojit na klasický zdroj. Teplovodní rozvody může ohřívat klasický elektrokotel, čerpadlo nebo akumulační zásobník. Moderní solární panely dokáží vyhřívat vaši podlahu také. Další možností je elektrické vytápění, které pod povrch instaluje nášlapné plochy. Pomocí centrální řídící jednotky můžete měnit výslednou teplotu, a dokonce regulovat i rozdílné ohřívání na různých místech.