Jaké vodoinstalatérské práce zvládnete sami a na jaké potřebujete profesionála?

31.08.2022

Sehnat instalatéra je v některých lokalitách docela oříšek. Spoustu prací přitom zručný kutil zvládne svépomocí. O jaké se jedná?

Typickým příkladem je ucpaný odpad, ať již z toalety, kuchyňského dřezu, umývadla či vany. Ten se ve všech případech projevuje špatným odtokem. Problém se můžete pokusit odstranit hned několika způsoby.

Instalatérská pružina

Prvním je instalatérská pružina neboli pero, které je k sehnání v potřebách pro instalatéry. To vsunete do potrubí a začnete točit klikou. Během pár okamžiků by se ucpaný odpad měl uvolnit.

Gumový zvon

Na ucpaný odpad ve vaně také můžete vyzkoušet gumový zvon. Nejprve zazátkujte odtok a napusťte do vany horkou vodu. Poté odtok rychle odzátkujte a na místo zátky přisajte zvon. Pokud máte problémy s jeho přisátím, obalte jej hadrem, popřípadě na chvilku ponořte do horké vody. Guma se změkčí a zvon by se ke dnu měl dobře přisát. A pak začněte pumpovat a vydržte do té doby, než voda začne odtékat.

Hydroxid sodný

Na pomoc můžete přizvat i chemii, konkrétně granule hydroxidu sodného, které v množství uvedeném na etiketě vsypete do odpadu, zalijete horkou vodou a půl hodině spláchnete proudem vody. Podařilo se? Pokud ne, problém bude někde jinde, a proto je zřejmě na čase obrátit se na profesionály, kteří na instalatérské práce používají kvalitní monitorovací techniku. Ti zjistí příčinu problému a ten rychle odstraní.