Havárie vody – jak postupovat

14.03.2022

Jistě si umíte představit co všechno dokáže způsobit prasklé potrubí nebo i jen poškozená hadička s přívodem vody do pračky. Voda poškodí výmalbu, podlahy, promáčí i nábytek a může zničit i drahé elektrospotřebiče. Na pojištění se určitě nevyplatí šetřit, a to nejen ve vztahu k vlastní domácnosti. Co však dělat, když už jste postaveni doprostřed malé vodní zkázy?

Nepříjemné překvapení

Pokud po překročení prahu bytu šlápnete do louže vody nebo na vás začne shora kapat, je třeba jako první zajistit bezpečnost. Vylučte riziko kontaktu vody s elektrickým proudem, případně vypněte její přívod. Pak je třeba neprodleně vyhledat zdroj problému a vypnout i přívod vody, abyste mohli omezit rozsah škod.

Pak už je čas v klidu prohlédnout "místo činu" a vše důkladně zdokumentovat. Fotografie poslouží jako podklady pro vypořádání s pojišťovnou. Později bude třeba se dohodnout s případným viníkem, že budete škodu hlásit a vypořádávat ji společně.

Úklid a dokonalé vysoušení

Po těchto krocích už následuje rutinní úklid. Vodu je třeba odčerpat nebo vytřít. Důležité je větrání, zejména jsou-li vodou zasažené zdi. Snažte se pečlivě projít i okolí "zásahu", voda může prosakovat skulinami a najde si cestičku i na poměrně dlouhou vzdálenost. Od zdí odstavte nábytek, zasažená bývá často kuchyně, tedy se nevyhnete demontáži kuchyňské linky. Rozhodně vysoušení neuspěchejte!

Samozřejmě záleží na rozsahu škod. Pokud soused zapomene vypnout vodu při napouštění vany, pak stačí pečlivě větrat a mapy na stěně po krátké době znovu zamalovat. Vážnější poruchy si však mohou vyžádat i odstranění omítek, kompletní výměnu podlah nebo pořízení nového nábytku. Od všech nákupů si nechávejte účtenky i faktury! A pokud je na vině prasklé potrubí, zavolejte profesionální instalatéry. Neřešte opravy svépomocí, jinak se může stát, že se do stejné situace dostanete znovu a znovu. Ostatně, poradit se co a jak řešit ve správném pořadí, jak předejít podobné nehodě příště anebo získat kontakt na další řemeslníky můžete přes instalatérskou firmu také.

Velkou roli hraje prevence

Spoustě problémů může předejít jednoduchá rutina a trocha pozornosti navíc. Při úklidu občas zkontrolujte přívodní hadice, ať už ke spotřebičům, nebo k bateriím nebo rezervoáru WC. Drobné praskliny nebo netěsnosti se jednoduše vymění a předejdou nepříjemnému překvapení.

Samozřejmě také platí - při odchodu z bytu nenechávejte běžet pračku ani myčku. Bílá technika je často vybavena senzory, které brání nehodám... ale proč to zbytečně pokoušet. Pokud se chystáte na dovolenou, vyplatí se uzavřít hlavní přívod vody. Pořídit si můžete i moderní alarm, který dokáže automaticky přívod vody uzavřít za vás.